Як обрати твердопаливний котел?
При будівництві чи проєктуванні приватного будинку одним із перших завдань є опалення. Найбільш популярним рішенням довгий час були газові котли, але у зв’язку із подорожчанням газу, попит на твердопаливні котли поступово підвищується. Враховуючи, що не всі населені пункти газифіковані - котел на твердому паливі є єдиним оптимальним варіантом.
Твердопаливні котли використовують як основне та резервне джерело тепла. Для отримання теплової енергії спалюють дрова, тирсу, вугілля або пелети. На відміну від газових котлів - це досить громіздкі агрегати, та й паливо доводиться підкидати регулярно, але низька вартість енергії дозволяє твердопаливним котлам досі конкурувати з більш сучасними газовими та електричними. Вибір оптимального твердопаливного котла пов'язаний із визначенням цілого ряду параметрів. Зупинимося на основних.
Потужність твердопаливного котла
Потужність - це основна характеристика, за якою підбирають опалювальні прилади. Теплова потужність характеризує розрахункову кількість тепла (кВт), яке виробляється котлом за одиницю часу (година).
Розрахунок потужності краще довірити професіоналам- інженер-теплотехнік на підставі теплотехнічних розрахунків, табличних, довідкових, нормативних документів, обліку конструкційних, архітектурних особливостей будівлі, кліматичних умов, теплових втрат здійснить оптимальні розрахунки, що в цілому допоможе вам значно зекономити і максимально точно підібрати обладнання для ваших потреб.
Загалом, всі твердопаливні котли поділяються на дві групи:
- для індивідуальних систем опалення - до 100 кВт
- для загальних систем опалення, промислові - потужністю понад 100 кВт
Для умовного підрахунку можна використати просту формулу: 10 м2 - 1 кВт, що допоможе, приблизно оцінити агрегати, які підходять для вашої оселі.
Потужність котла бажано брати із запасом, щоб використовувати обладнання в легкому режимі горіння, шляхом регулювання обсягу подачі первинного повітря. Це підвищує ефективність використання обладнання і спрощує експлуатацію.
І ще, потужність котла залежить від калорійності палива, цей фактор також потрібно враховувати.
Види твердопаливних котлів
За принципом роботи котли класифікують за декількома видами:
- Традиційні (звичайні)
- Тривалого горіння
- Піролізні
- Пелетні
Традиційні котли (звичайні)
Найбільш популярний вид серед твердопаливних котлів. Конструкція проста, легкий в користуванні, низькі вимоги щодо якості палива. Нагадують роботу звичайної печі, паливо згорає знизу вверх.
Мінуси – низький ККД (70-75%), складність у підтримці заданого температурного режиму теплоносія, необхідність постійного догляду, нагляду та закладки палива (час горіння близько 3-4 годин). Це чудове рішення для будинків із сезонним проживанням, невеликих за площею, в системах із природною, самопоточною циркуляцією теплоносія та можливістю постійного нагляду за обладнанням.
Котли тривалого горіння
Процес горіння закладки палива відбувається зверху шляхом особливої конструкції котла. Після згоряння верхнього шару процес переміщується вниз, а регулювання потужності та підтримання потрібного режиму здійснюється автоматикою, що управляє турбіною подачі повітря в зону горіння. Паливо згоряє майже повністю, з мінімальною кількістю твердих залишків.
За ефективністю котел майже не поступається газогенераторному, але він не такий вимогливий до палива, а час горіння однієї закладки може досягати 24 години і вище.
Піролізні котли
Функціонально котел розділений на дві камери. У першій, при штучній нестачі повітря - дрова тліють, виробляючи як тепло, так і піролізні гази, які надходять у другу камеру, де вони повністю згоряють за умов додаткової подачі повітря. За рівнем ККД ці котли найефективніші, але й «капризні».
Головний недолік – суворі вимоги до стабільної якості палива. Якщо це дрова (а більшість видів моделей піролізних котлів «налаштовані» саме на них), то стандартна вимога – вологість деревини має бути не вищою за 20%. В іншому випадку знижується генерація піролізних газів, перетворюючи котел на розряд звичайного з примусовою подачею повітря, що з урахуванням високої вартості обладнання нерентабельно. Крім ефективності, до переваг належить тривалість згоряння однієї закладки – до 12 годин.
Пелетні котли
Пелетні агрегати вважаються дорогими, але і самими ефективними (ККД до 85%). Моделі автоматизовані, а запасів палива може вистачати на 3-7 діб. Подібні пристрої вносяться в ряд обладнання тривалого горіння.
По конструкції вони нагадують газові котли, через те, що мають горілки двох типів: ретортну та факельну. Теплопередача відбувається, як і в інших моделях, завдяки жаротрубним теплообмінникам, висока ефективність гарантує сухе паливо високої якості та контрольоване спалювання за допомогою автоматики.
Види палива для котлів
Сучасні опалювальні котли можуть функціонувати на різних видах палива та/або комбінації видів палива, вибір якого безпосередньо залежить від регіону, кліматичних та природних характеристик.
Крім дров та вугілля обладнання може працювати на твердих відходах сільського господарства, лісової промисловості та пелетах. Комбіновані котли складніші в експлуатації, коштують дорожче, але відрізняються високою універсальністю.
Котли на твердому паливі можуть працювати і на відходах різних сфер сільського господарства, деревообробної промисловості. Наприклад, у котли SEG Bio польської компанії "Metal Fach" можна завантажувати зерно. Основна перевага таких котлів – низька вартість палива.
Тип завантаження палива у котел
Перша - традиційна, передбачає ручне завантаження твердого палива в топку та ручне регулювання, контроль процесу горіння.
Друга – напівавтоматична. Завантаження палива здійснює людина, а контроль за горінням покладено на автоматику, яка контролює обсяг подачі первинного, а в деяких моделях і вторинного повітря в систему.
Третя – автоматична. Усі операції автоматизовані. Котел обладнаний бункером, з якого за допомогою шнекового механізму (найпоширеніше рішення, хоча є інші варіанти) паливо подається в топку.
Енергозалежність котла
Усі твердопаливні котли поділяються на дві групи:
- енергозалежні - для їх роботи потрібне підключення до електромережі, це системи опалення з примусовою циркуляцією теплоносія та автоматичні опалювальні котли на твердому паливі, для роботи автоматики яких потрібна електроенергія;
- енергонезалежні – для їх роботи не потрібне підключення до електричної мережі – це ручні опалювальні котли для дому на твердому паливі та системи опалення з природною, самотічною циркуляцією води або антифризу.
Перший варіант кращий, другий можна використовувати в місцях, де відсутні лінії електропередач, існує можливість постійного нагляду та обслуговування опалювального обладнання.
Функціональне призначення котлів
Котел опалення на твердому паливі тривалого горіння, традиційний або іншого типу, може використовуватися не тільки для опалення, але й для постачання гарячої води в будинку. Такі прилади відрізняються за кількістю контурів:
- одноконтурний котел - застосовується виключно для обігріву приміщень (для нагрівання гарячої води комплектується накопичувальними баками);
- двоконтурний твердопаливний котел (інша назва - котел твердопаливний опалювальний з водяним контуром) має два контури, перший відповідає за опалення, другий - за постачання будинку гарячою водою.
Котли на твердому паливі з водяним контуром можуть комплектуватися баком (бойлером-накопичувачем) для гарячого водопостачання. Кожна схема має свої мінуси та плюси, варіанти конфігурації та цілу низку факторів, що впливають на вибір.
Підсумовуючи, можна дізнатись, що вибір котла це не проста справа. Але розібравшись, ви можете зрозуміти, на що звернути увагу в першу чергу, проаналізувати фактори, які можуть вплинути на подальше користування або обслуговування вибраного агрегату.
Ціна на твердопаливні котли залежить від багатьох параметрів. В компанії Install Pro ви можете купити твердопаливний котел, встановити та отримати консультації від спеціалістів. Наші менеджери мають досвід, знання і бажання допомогти вам у виборі.